نصب گیت فروشگاهی

نصب گیت فروشگاهی

آموزش نصب گیت فروشگاهی
نصب هر یک از مدل‌ها و برندهای مختلف گیت فروشگاهی، نیازمند آموزش ویژه و مخصوص هر یک از آنها می‌باشد، با این حال یک سری اصول کلی وجود دارد که تقریباً برای اکثر موارد صادق است.

اصول کلی نصب گیت فروشگاهی

۱.رفع منابع پارازیت (نویز) و کاهش اثرات آن.

گیت دزدگیر فروشگاهی سیستمی مخابراتی است که عملکرد آن بر پایه ارسال و دریافت امواج الکترومغناطیس میباشد و امواج مزاحم الکترومغناطیس که در محدوده فرکانسی دستگاه در محیط وجود دارد، بر کارکرد دستگاه اختلال وارد می‌کنند. لوازم الکتریکی، لامپ نئون،سیم حامل جریان برق در نزدیکی آنتن‌ها و… از منابع ایجاد نویز به شمار می‌روند. نصب بی‌اشکال گیت دزدگیر فروشگاهی در گرو تشخیص منابع نویز، رفع آن‌ها و یا کاهش اثرشان بر روی دستگاه می‌باشد. شرح یکی از منابع نویز در ادامه خواهیم داشت:

سیم حامل جریان برق

سیم حامل جریان برق یکی از مهم‌ترین منابع ایجاد نویز به شمار می‌رود. فاصله نزدیک سیم حامل جریان با آنتن گیرنده، شدت جریان و موازی بودن سیم با آنتن، اثر نویز را بر روی سیستم بیشتر می‌کند. به همین نسبت تغییر این شرایط، اثر نویز را کاهش می‌دهد. به طور نمونه در صورتی که تغذیه یک وسیله برقی پرمصرف از سیمی تأمین می‌شود که فاصله اندکی با آنتن گیرنده دارد، می‌توان محل تأمین برق آن وسیله را تغییر داد. همچنین قرار دادن سیم حامل جریان در غلاف فلزی می‌تواند مفید باشد.

۲.نصب در فاصله مناسب

افزایش فاصله میان دو آنتن، میزان جواب دهی دستگاه را کاهش می‌دهد. میزان نویز محیط، نوع تگ مورد استفاده، میزان خطای قابل قبول برای مدیر فروشگاه همگی عوامل تعیین کننده فاصله مناسب بین دو آنتن می‌باشند. به طور مثال در یک محیط پرنویز که تگ مصرفی آن را لیبل یا برچسب ضد سرقت تشکیل می‌دهد و قیمت اقلام فروشگاه نیز بسیار بالاست، فاصله بین دو آنتن باید بسیار کمتر از فاصله تعیین شده در کاتالوگ‌ها باشد. به همین نسبت، اگر تگ مصرفی، تگ سخت با کیفیت و بزرگ و محیط کم نویز باشد و دزدان تازه کار در فروشگاه تردد نداشته باشند، فاصله بین دو آنتن می‌تواند بیشتر شود.

توجه داشته باشید که مدیران فروشگاه تمایل دارند، فاصله میان آنتن‌ها بیشترین حد ممکن باشد؛ محل عبور و مرور وسیع تر، تعداد آنتن مورد نیاز کمتر و دکوراسیون زیبا‌تر، امتیازاتی هستند که به واسط فاصله زیاد بین دو آنتن برای مدیر فروشگاه ایجاد می‌شود، ولی با این حال در صورتی که این امتیاز‌ها به بهای کاهش امنیت فروشگاه به دست آید، نتیجه نهایی به ضرر مدیر خواهد بود. تبیین این مسأله به عهده شرکت مجری سیستم‌های حفاظتی می‌باشد.

۳.تناسب ظاهر سیستم با دکوراسیون فروشگاه

گیت فروشگاهی، در خروجی فروشگاه نصب می‌شود و کاملاً در معرض دید مشتریان قرار دارد. به همین دلیل و به دلیل ابعادی که گیت فروشگاهی دارد، بهتر است سیستمی به مشتری پیشنهاد شود که با دکوراسیون فروشگاه تناسب و هماهنگی داشته باشد. بهتر است به مشتری پیشنهاد شود که قبل از سفارش سیستم، نمونه‌های آن را از نزدیک مشاهده کند. برخی از آنتن‌ها به شکلی هستند که امکان تبلیغ بر روی آن‌ها وجود دارد و برای صاحب فروشگاه و یا شرکت مجری سیستم‌های حفاظتی، تابلوی تبلیغاتی رایگان ایجاد می‌کند.

۴.عدم تداخل با سیستم‌های همسایه

گیت فروشگاهی، بر پایه ارسال و دریافت امواج الکترومغناطیسی کار می‌کند. فرکانس کاری دستگاه‌های مذکور، در محدوده های مشخصی قرار دارد. گیت‌های هم فرکانس، ممکن است باهم تداخل داشته باشند و کارکرد همدیگر را مختل کنند. به طور مثال گیت‌های تک برد RF، در مجاورت گیت‌های جفت برد RF، از کار می‌افتند و دو گیت هم فرکانس در مجاورت هم باعث بوق کاذب برای همدیگر می‌شوند. برای رفع این مشکل می‌توان از گیت‌هایی با فرکانس مختلف استفاده کرد. همچنین در برخی گیت‌ها امکان سنکرون سازی(هماهنگ سازی)، چندین دستگاه هم فرکانس در نزدیکی هم وجود دارد. برای نصب گیت فروشگاهی در محیط‌های شلوغ همانند پاساژ‌ها، لازم است اطلاعات کامل تری توسط شرکت مجری کسب گردد.

توجه داشته باشید که در عرف این کار، نصاب گیت حق ندارد، با نصب دستگاه جدید، کارکرد دستگاه‌های قبلی همسایه‌ها را مختل کند. این قانون نانوشته را حتی شرکت‌هایی که رقابت سختی باهم دارند، به دقت رعایت می‌کنند. چرا که برای خودشان نیز ممکن است زمانی همین مشکل به وجود آید.

۵.رعایت فاصله مناسب تگ‌ها از آنتن‌ها

وظیفه گیت فروشگاهی تشخیص تگ‌هایی است که به آنتن‌ها نزدیک می‌شود. اصرار بر قرار دادن کالای دارای تگ در نزدیکی دستگاه،کاملاً غیر منطقی و غیر عقلانی است. حداقل فاصله بین آنتن و تگ، بسته به نوع دستگاه و تعداد آنتن‌ها از صد الی صد وهفتاد سانتی متر متغیر است. برای سیستم‌های تک آنتن یا جفت آنتن تک برد، این فاصله نباید کمتر از صدوپنجاه سانتی متر باشد.

مشکل نزدیکی تگ و بوق کاذب ناشی از آن، معمولاً در فروشگاه‌های کوچکی که نمی‌توانند از فضای نزدیک آنتن‌ها صرفنظر کنند، بسیار بیشتر است و لازم است قبل از نصب سیستم، نسبت به اطلاع رسانی در این خصوص اقدام شود و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری به عمل آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *