آموزش نصب گیت فروشگاهی

آموزش نصب گیت فروشگاهی

معرفی انواع گیت فروشگاهی

 همان طور که در تصویر ۱ مشاهده می کنید گیت فروشگاهی شامل یک آنتن فرستنده-گیرنده می باشد. قابل توجه شما است که این آنتن قادر است تا ۱۲۰سانتی متر حداکثر از هر طرف را تحت پوشش قرار دهد.

آنتن فرستنده گیرنده گیت فروشگاهی

در شکل ۲ مشاهده می کنید که نشان دهنده یک آرایش دوپایه است و شامل یک آنتن فرستنده ویک آنتن گیرنده می باشد . توجه داشته باشید که این دو آنتن می تواند در مدل های IMG تا میزان حداکثر ۵/۱ متر و در مدل SWG تا میزان ۸/۱ متر تحت پوشش خود قرار گیرد . البته میزان فاصله استاندارد برای این آنتن ها ۲/۱ متر خواهد بود.

همان گونه که در شکل زیر مشاهده می کنید این نوع گیت نشان دهنده ای یک آرایش سه پایه دزدگیر فروشگاهی است است که در این قسمت دو عدد آنتن گیرنده در طرفین و همچین یک عدد آنتن فرستنده در وسط را شامل می شود که بدین ترتیب از درگاه فروشگاه حداکثر ۵/۲متر را می توانند تحت پوشش خود قرار دهد.

(دو عدد آنتن در هر دو طرف و یک عدد در وسط)

 

باید توجه داشته باشید که اگر فاصله میانی آنتن های دزدگیر زیادتر از مقدار تعیین شده باشد گیت فروشگاهی نمی تواند عملکردی صحیح و پسندیده را برای  شما انجام دهد. بعد ضروری است در این قسمت بدانید که میزان ضریب امنیت در گیت فروشگاهی تک پایه نسبت به گیت فروشگاهی دو پایه ( دربرگیرنده یک فرستنده و یک گیرنده) کمتر است و میزان فاصله استاندارد در نصب گیت فروشگاهی دو پایه ۱۲۰سانتی متر است . اگر محیطی که در در نظر دارید هیچ نوع نویزی نداشته باشد این فاصله برای نوع IMG و گونه IMM تا بیشترین حالت ۵/۱ متر است و همچنین برای مدل های SWG892 میزان ۲ متر قابل افزایش خواهد بود.

اگر گیت فروشگاهی را با لیبل استفاده نمایید ، می تواند به کارگیری مدل دوپایه ای به عنوان یک توصیه جدی قرار بگیرد و در این وضعیت فاصله بین ستون ها در مدل های گونه IMG و نوع از ۱ متر و در مدل مدل های SWG892 از ۲/۱ متر زیادتر شود . دقت کنید که استفاده از آرایش تک پایه ای دزدگیر لباس برای لیبل اصلا در خور و مناسب نخواهد بود.

به شکل زیر دقت کنید قسمت های مختلف یک باکس الکترونیکی مدل V3329 را تماشا می نمایید. به طور کلی این مدل از ۳ برد متفاوت تشکیل شده است که این ها هر کدام وظیفه ای داشته اند که در قسمت پایین آن ها را شرح می دهند.

انواع برد گیت فروشگاهی

برد دیجیتال

برد پاور

برد خازن

برد دیجیتال : وظیفه ای این برد پردازش سیگنال ها می باشد وهمچنین یک سری اعمال کنترلی را به عهده دارد .

برد پاور: تزریق تاب به آنتن فرستنده بر عهده این برد می باشد.

برد خازن : این برد وظیفه دارد که بار اضافی را از آنتن حذف کند.

برد دیجیتال : وظیفه ای این برد پردازش سیگنال ها می باشد وهمچنین یک سری اعمال کنترلی را برعهده دارد .

نکات مهم در آموزش نصب گیت فروشگاهی

هیچ گاه به صورت مستقیم به قطعات برد ها مخصوصا قسمت آی سی ها دست نزنید به دلیل اینکه در این گونه قطعه ها حساس به الکتریسیته ساکن می باشند و این امکان وجود دارد زمانی که مستقیم به آنها دست می زنید منجر به سوختن گیت دزدگیر یا مثلا موجب ایجاد یک اختلالگر ویران کننده در عملکرد سیستم گردد. بهتر است زمانی که قصد انجام این تنظیمات را دارید از یک پیچ گوشتی تنظیم با بدنه پلاستکی استفاده نمایید.

در شکل زیر یک پکیج کامل گیت فروشگاهی را مشاهده می نمایید که شامل موارد زیر می باشد :

پایه ها ( آنتن ها )

کابل های ارتباطی( فرستنده و گیرنده )

کابل پاور

باکس گیت فروشگاهی

شما می توانید وضعیت پیوستگی کابل های فرستنده و گیرنده و مابقی اتصال های که در باکس الکترونیکی V329 برای آنتن های مدل SWG موجود است را نگریستن نمایید .

( دقت داشته باشید که این نوع پیوستگی ها برای مدل های IMM و IMG و در ضمن اتصال های همانند به پیوست های آنتن های SWG هستند ).

 

به آرایشی که در قسمت زیر نشان داده شده است دقت کنید در این گونه گیت های فروشگاهی یک آنتن فرستنده در قسمت میان و دو آنتن گیرنده در هر دو سو مشاهده می نمایید . البته می توانید با پروا به شکل های مقابل پیوستگی دو گیرنده را به صورت سری با موازی به سوکت گیرنده در باکس استوار نمایید. البته نباید فراموش کرد که متصل نمودن سری انتن های گیرنده می توانند مقدار حساسیت زیادتری و بالطبع نویز پذیری بیشتری را پدید آورد و وانگهی باید بگوییم متصل نمودن موازی گیرنده ها ، می تواند به نسبت چگونگی سری نویز پذیری ذیل تری را به جا بگذارد و وانگهی حساسیت ذیل تری را خواهد داشت. البته بیان این نکته هم خالی از لطف نیست که در هر دو وضعیت به طور مشترک اتصال شیلد کاربرد می گردد.

میزان متراژ استاندارد کابل فرستنده و گیرنده حداکثر۷ متر خواهد بود . در این سرنوشت آرمانی تر می باشد که در نزدیکی آنتن ها جای گذاری باکس ها شکل بگیرد.

توصیه های مربوط به گیت فروشگاهی

 توصیه می شود که باکس الکترونیکی به حصار پیچ گردد و بدین ترتیب می توانید آن را از خطرات احتمالی نظیر ضربه خوردن یا ریختن آب بر روی آن حفظ نمایید.

 چنانچه شما کمتر از مرز مجاز به متراژ کابل های فرستنده و گیرنده بیچارگی داشتید این امکان را دارید که میزان اضافی کابل را برش دهید و به شدت به این نکته پروا کنید که پس از اتمام این شغل برای متصل نمودن کابل ها حتما از سر سیم کاربرد کنید.

  نزدیک  می توانیم بگوییم که در باکس مدل SWG روش ی پیوست کابل ها شبیه به مدل های IMG و IMM است البته با هستی این تفاوت که در مدل های IMG و IMM سوکت TX سه پین خواهد بود .

 باید این نکته را در نظر داشته باشید که از کابل های غیر استاندارد و یا زیادکردن کابل های استاندارد از میزان کران مجاز ( ۷ متر) جلوگیری نمایید زیرا در صورتی که این شغل را اتمام دهید مایه می گردد با افت یا عدم کارکرد گیت فروشگاهی روبرو شوید .

 توصیه می شود حتما از داخل کانال ، کابل های فرستنده و گیرنده (RX/TX cables) در طول مسیر هدایت شوند تا اینگونه آسیبی به آنها وارد نشود و این چنین کانالی را که بهره‌گیری کردید برای عبور کابل های گیرنده و در ضمن فرستنده اختصاصی باشد و عبارتی سایر می توانیم بگوییم که هیچ کابل دیگری در داخل کانال مانند کابل دوربین ها و وسایل برقی سایر عبور نداشته است .

 حتما دقت کنید که کابل را بصورت ۹۰ درجه در فاصله مسیری انتقال کابل ها از آنتن به باکس ، خم نکنید . زیرا شدنی است مایه شکسته شدن سلسله های گردد که داخل کابل می باشند.

در سرانجام این مطلب رهنمود می شود که فاصله راه عبور کابل ها از فریم فلزی درب فروشگاه و یا هر نوع فلزی دیگر با دست کم فاصله ۲۰سانتی متری باشد.

گیت فروشگاهی

اتصال کابل ها در پایه آنتن های گیت فروشگاهی مدل SWG

در قسمت زیر به تشریح قسمت های مختلف اتصال کابل ها در پایه آنتن های مدل SWG پرداخته ایم.

 نصب گیت فروشگاهی

قطع صدای بازر داخل پایه

نکته قابل توجه این است که لازم است جهت قطع صدای بارز جامپر را از جای خودش بیرون نمایید .

البته پیشنهاد ما در این سرنوشت این است که چنانچه گیت فروشگاهی SWG به صورت دو پایه و یا سه پایه نصب شده است . تنها بازر یگانه از پایه ها فعال گردد و بدین ترتیب از تداخل نمودن صدای بازرها بصورت احتمالی ممانعت شود .

۲)جامپرهای اضافه در جهت تنظیم نمودن بانک خازن

۳)جامپرهای تنظیم کننده بانک انباره آنتن فرستنده

هنگام نصب گیت فروشگاهی اگر که آنتن فرستنده در کنار یک شی فلزی کبیر قرار گرفته باشد بدین ترتیب بیرون از تنظیم خواهد بود . به همین جهت در برد خازن در درون پایه جامپرهای در عقیده گرفته می گردند ، که این امکان را داشته باشند با بالا رفتن میزان مشخصی خازن جدید به آنتن بتوانند مطابق پیرامون آن را تنظیم نمایند.

برای اتمام دادن این پیشه فقط بس است پتانسیومتر پاور( عدد ۵) را در وضعیت بیشینه پیمان دهید ( ادامه نمودن روشنایی ای ای دی عدد ۵ ) – در این وضعیت اگر که اطراف آنتن هیچ فلزی پیمان نداشته باشند آمپر متر سری شده به واسطه سوکت آزمایش جریان DC عدد ۲۳ میزان ۷۰۰ میلی امپر را نشان خواهد داد.پس از قرار داشتن آنتن در محیطی که فلز در آنجا موجود است این آمپر با کاهش روبرو است به دلیل اینکه آنتن از وضعیت تطبیق بیرون می آید بدین چهره با اضافه نمودن جامپر ، مقدار مشخصی خازن که با علائم XXL,XL,L,M,S همواره پرتو داده می شوند این نوع به آنتن افزوده خواهد شد . ایده آل ترین حالت تنظیم نمودن هنگامی می باشد که آمپر متر سری شده درسوکت آزمایش جریان مقدار کم و بیش به ۷۰۰میلی آمپر را پرتو دهد. در کارخانه عموما میزان تنظیم پیش فرض این جامپرها معمولا بر روی وضعیت L خواهد بود .

پیش فرض این جامپرها معمولا بر روی وضعیت L خواهد بود .

همان گونه که در شکل می بینید تعدادی LED را با شماره های ۴، ۵، ۷، ۸،۹، ۱۶ ، ۱۹ ، ۲۳ معین نموده اند که ما قصد داریم در قسمت به تشریح این جزییات بپردازیم .
• زمانی که ال ای دی های شماره ۴ روشن است در واقع نشان می دهد که تغذیه های برد دیجیتال به شکل صحیحی خواهد بود .

 چشمک زدن ال ای دی های شماره ۷

زمانی که کابل فرستنده (TX cable) از باکس الکترونیکی قطع شده باشد و تنها در این قسمت کابل گیرنده (RX cable) متصل شده باشد و در ال ای دی های شماره ۷ در حال چشمک زدن باشند بدین ترتیب این عمل نشان می دهد که در مجاورت آنتن تگی که قرار گرفته است که موجب ایجاد شدن اختلال در عملکرد گیت فروشگاهی می گردد و همچنین سبب می شود تا گیت فروشگاهی به صورت صحیح کار نکند بدین صورت باید تگ را از آن قسمت دور کنیم .
در این قسمت با توجه به LED ها اگر بخواهیم گیت فروشگاهی را نصب کنیم ابتدا تنها کاری که باید انجام بدهیم متصل نمودن کابل آنتن گیرنده به باکس الکترونیکی است و بدین ترتیب گیت فروشگاهیهای AM مجاور خاموش بشوند و بعد از آن جا نمایی گیرنده صورت بگیرد. اگر در همین زمان در شماره ۷ وضعیت LEDها بصورت چشمک زن باشد در واقع نشان می دهد که نویزی در محیط وجود خواهد داشت . حتما باید در این وضعیت رفع مشکل نویز صورت بگیرد البته یا این امکان وجود دارد که جانمایی آنتن گیرنده را تغییر داد تا بدین ترتیب از منبع نویز فاصله بگیرد.
نکته ای که در این قسمت باید فراموش نکنید این است که سرعت چشمک زدن این LED در واقع میزان شدت نویز محیط را نشان خواهد داد. به گونه ای که در صورتی که LED خاموش گردد در محیط هیچ گونه نویزی مشاهده نخواهد شد و همچین برعکس اگر میزان چشمک زدن LED زیاد باشد میزان شدت بالای نویز محیط را نشان می دهد.

 • اگر که گیت فروشگاهی تشخیص دهد که در زمان آلارم تگی وجود دارد؛ به مدت چند ثانیه ( البته همزمان با آلارم ) LED شماره ۷ روشن خواهد ماند .
 • زمانی که در LED شماره ۸ چشمک می زند نشان می دهد که گیت فروشگاهی سنکرون است و اگر LED خاموش باشد نشان می دهد که گیت فروشگاهی از حالت سنکرون خارج شده و در نهایت دیگر گیت فروشگاهی کاری انجام نخواهد داد.
 • اگر در dip switch شماره ۱۰ کلید شماره ۱روشن باشد LED که شماره آن ۹ است شروع به چشمک زدن به رنگ سبزمی نماید . البته این علامت چشمک زدن در این نوع LED نشان می دهد که پردازشگر نویز محیط (continuous Noise Processing) را به صورت دائمی پردازش می کند و همچنان در حال تنظیم پارامترهای زیادی از جمله Gain می باشد.
 • اگر که تغذیه ولتاژ بالای پاور (HV=High Voltage) متصل گردد LEDهای شماره ۲۳ به صورت دائمی روشن هستند که رنگ انها زرد یا نارنجی می باشد.
 • در صورتی که در زمان روشن شدن گیت فروشگاهی ، جریان پورشی ایجاد گردد و بدین صورت با برد پاور به هر دلیلی جریان اضافی مصرف کند ، مدار محافظت از اتصال به صورت کوتاه عمل خواهد نمود و به دنبال آن LEDهای شماره ۱۹ هم روشن می گردند دقت کنید که رنگ این LEDها قرمز خواهد بود . بعد از اینکه حداکثر۳۰ثانیه زمان سپری شد مدار محافظ قطع خواهد گردید یا به عبارتی دیگر می توانیم بگوییم LED خاموش می گردد و به دنبال آن تغذیه متصل خواهد شد . اگر اتصال کوتاه رفع نشده باشد به همین روند سیکل ذکر شده ادامه پیدا می کند.
 • LED شماره ۱۶ در واقع صحت و سالم بودن تغذیه دیجیتال برد پاور را نشان خواهد داد.

چگونه گیت فروشگاهی را تنظیم نماییم ؟

گیت فروشگاهی
نوع آلارم در ترکیب کلیدهای ۱ و ۲ dip switch شماره ۶ معین می گردد . بدین ترتیب میزان طول آلارم انتخاب شده در صورتی که کلید شماره۴ روشن باشد ، به وسیله                        کلیدهای  ۱ و ۲ دوبرابر خواهدگردید . کلید شماره ۳ در واقع میزان افزایش و کاهش صدای آلارم را نشان می دهد .

 • پتانسیومتر شماره ۵ برای افزایش / کاهش توان فرستنده می باشد (Power volume) . اگر این پیچ به سمت راست بچرخد در واقع توان فرستنده را افزایش خواهد داد . اگراین فاصله پایه در وضعیت دو پایه کمتر از ۱۲۰سانتی متر باشد در اینصورت پیشنهاد می شود که به سمت چپ این پیچ به ۷ دور بچرخد تا با انجام این کار بتوان میزان توان تشعشعی انتن فرستنده را کاهش داد. پس لازم است در این قسمت بدانیم که اگر ال ای دی های که مجاور این پتانسیومتر هستند شروع به چشمک زدن کنند نشان دهنده این است که میزان سطح توان فرستنده نمایش داده می شود و اگر این ال ای دی ها خاموش باشند نشان دهند ه این است که سطح توان فرستنده حداقل خواهد بود و در نهایت آخرین وضعیت این است که روشن بودن آن ها نشانگر سطح توانگر حداکثر است.
 • اگر که کلید شماره ۱ از dip Switch شماره ۱۰روشن باشد بدین ترتیب گیت فروشگاهی در وضعیت تنظیم خودکار قرار می گیرد و برای اینکه بتوانیم تنظیم دستی “گین Gain” را انجام دهیم باید این کلید را خاموش نماییم.
 • حساسیت گیت فروشگاهی را کلید شماره ۲ از dip Switch متناسب با نوع لیبل زیاد یا کم می کند . اگر که سطح نویز محیط کم باشد و همچنین گیت فروشگاهی با لیبل مورد استفاده قرار بگیرد این امکان وجود دارد که کلید را روشن نماییم البته باید در این بخش نیز ذکر کنیم که با توجه به نوع حساسیت گیت فروشگاهی به نسبت نویز لیبل بالا می رود . در غیر اینصورت اگر تگ که استفاده می شود با نویز محیط بالا باشد، میتوان این کلیدرا خاموش کرد تا بر روی سیگنال پردازش با دقت تری صورت گرفته شود و در مقابل گیت فروشگاهی دربرابر نویز با قدرت تر عمل خواهد کرد.
 • در باکس های نسخه ۳۶۳۶ در واقع دو نوع وضعیت تنظیم حساسیت که عبارت اند از : حساسیت دیجیتال و حساسیت آنالوگ قرار گرفته اند.
 • به واسطه ی dip Switch شماره ۱۱ این امکان وجود دارد که حساسیت دیجیتال( گین دیجیتال) را به صورت دستی البته با توجه نمودن به حالات جدول که در زیر آمده است ، تنظیم نمود. حساسیت دیجیتال در یکی از این سه حالت زیر تنظیم می گردد البته بستگی به شدت نویز محیط نیز دارد :

۱ ) حالت high ، medium ، low در تنظیم گیت فروشگاهی

 

حساسیت
highONON
mediumOFFON
mediumONOFF
lowOFFOFF

 

در باکس نسخه های ۳۶۳۶ برای تنظیم نمودن حساسیت شماره ۲۵ یک عدد پتانسیومتر به شکل آنالوگ وجود دارد (همان گونه که در شکل زیر نشان داده شده است).

این پتانسیومتر به واسطه جامپر وضعیت AGON که در کنار آن می باشد فعال خواهد شد . بدین ترتیب این امکان وجود دارد که با استفاده نمودن از آن اقدام به بالابردن و یا کم کردن گین به صورت آنالوگ کرد . اگر میزان نویز در محیط زیاد باشد توسط dip switch شماره ۱۱ می توان مقدار حساسیت دیجیتال را در وضعیت low قرار داد و همچین می توان از پتانسیومتر Analog Gain برای اینکه میزان کمتری از حساسیت را داشته باشیم ، استفاده کنیم .

به شکل های زیر دقت کنید این اشکال خروجی TP مرتبط است که با شماره ۱۴ و شماره ۱۵ در شکل های قبلی توضیح داده شده است . در این شکل تنها شما می توانید طیف زمانی را در دو وضعیت مختلف بدون وجود نویز یا با نویز است را مشاهده کنید.

گیت فروشگاهی پارسونیک

چنانکه دامنه وجود نویز با توجه به شکل ۱ و ۲ در تمام دوره های زمانی از ۵۰۰ میلی ولت زیادتر باشد یا به عبارتی دیگر از ۵۰۰ میلی ولت تجاوز کند ، این مقدار نویز بحرانی خواهد بود و بر اساس میزان دامنه ، این امکان وجود دارد که وجود این نویز موجب شود تا در عملکرد متناسب گیت فروشگاهی دچار افت گردد یا حتی امکان دارد که گیت ها کامل از کار بیوفتد یا حتی آلارم خطا گردد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *