نویز(noise) در سیستم های رادیویی RF و مهار آن

گیت فروشگاهی RF

نویز به سیگنال ناخواسته می گویند که بر روی امواج منتشر شده از سیستم های رادیویی سوار شده و باعث تغییر شکل امواج و دگرگونی هدایت آنان می شود.

نویزها سه دسته اند:

• نویز های زمینه

• نویزهای نوسانی

• نویزهای مزاحم


در سیستم های رادیویی، بیشتر نویزهای مزاحم باعث اختلال می گردد. نویز مزاحم نویزی است که به صورت سیگنال های پراکنده بر روی سیگنال اصلی نشسته و باعث کندی سرعت سیگنال یا تغییر مسیر می شود، به دلیل عدم رویت کلیه سیگنال های رادیویی مهار و دفع آن به آسانی صورت پذیر نمی باشد در صنعت نصب و راه اندازی دزدگیرهای فروشگاهی غالبا از دستگاه های مخصوص جهت تشخیص نویز مزاحم استفاده می گردد مانند اوسیلوسکوپ، البته استفاده از این دستگاه امروزه رایج نیست و بردهای تولید شده در این صنعت به گونه ای طراحی و تولید می شوند که قابلیت مهار یا هدایت نویزهای مزاحم را داشته باشند.

امروزه برای رفع نویز اقدام های گوناگون صورت می گیرد، در سیستم های رادیویی و دزدگیرهای فروشگاهی غالبا از بردهایی استفاده می شود که قابلیت دفع نویزهای سطحی را دارند.

در زمینه دزدگیرهای فروشگاهی در اغلب موارد با دونوع نویز مزاحم برخورد می شود:

• نویزهای فعال:

این نوع نویزهای جاری در پیرامون به صورت فراوان و مستمر وجود دارند، در خصوص نحوه رفع نویز معمولا در بردهای استفاده شده پورتی جهت هدایت امواج مزاحم تعبیه گردیده است که توسط یک سیم از قسمت نول GND این امر دفع می گردد، البته در بعضی از بردها پتانسیومترهایی تعبیه می گردد که در صورت وجود نویز گیری دزدگیر با تغییراتی میزان اختلال در سیستم های دزدگیر را به حداقل می رساند لذا دفع و هدایت نویزهای فعال به دلیل جاری بودنشان قابل کنترل می باشند.

• نویزهای غیرفعال یا ترکیبی: 

این نوع نویزها معمولا در خطوط تلفن و کابل های برق فشار قوی و سیم کشی ساختمان می نشیند و با توجه به نوسانات برق یا افزایش و کاهش ولتاژ ضعیف و قوی می گردند. حجم نویزهای مزاحم بر روی سیگنال ها زیاد بوده و به همین خاطر گاهی توسط سیم کشی ساختمان یا خطوط تلفن پراکنده می شوند. این نوع نویزها در ابعاد کوچک تر در ترانزهای لامپ های تولیده شده مانند SUV و غیره بسیار شدید می باشد به طوریکه در بعضی موارد باعث عدم انتقال امواج و سیگنال های دزدگیر به محیط اطرافش می گردد.

جهت رفع یا کنترل یا دفع این نویزها راه های مختلف وجود دارد و در مواردی دفع این نویزها به طور کامل امکان پذیر نیست و جهت کنترل آن و یا حتی نصب دزدگیرهای فروشگاهی نیازمند تعبیه ریپ گیرهای الکتریکی در کنتورهای برق می باشد. لذا به صورت تجربی و همین طور عدم رویت امواج و سیگنال های مزاحم با تغییرمحل آنتن ها یا جابه جایی SRNDER با TRANSFER تا حدی به جواب مطلوب می رسیم در بعضی موارد با استفاده از خروجی نول از کنتور و هدایت آن به GND مهار می گردد لذا به دلیل غیر فعال بودن این نویزها در بعضی موارد موقع نصب دزدگیر فروشگاهی از تداخل امواج یا نویز مزاحم خبری نیست اما بعد از اندک زمانی و حتی در بعضی مواقع بعد از سپری شدن یک یا چند روز نمایان می گردد.

لذا داشتن تجربه تخصص در زمینه برق و مخابرات می تواند در هدایت و رفع نویزهای غیرفعال بسیار کارآمد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *